Facebook Profile Master

juuni 2018
E T K N R L P
« nov.    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Rubriigid

Facebook Profile Master

Kas tõesti?

Mis tal viga on?

Nõukogude tuumaallveelaeva komandör tormab kajutisse ja rivistab madrused üles.

 • Kes vajutas punast nuppu!?!?! – karjub komandör. Madrused on vait.
 • Ma küsin veelkord, kes vajutas punast nuppu??!?! – Süüdlaslik vaikus kestab.
 • Ei noh persse see Austraalia, aga mingi kord peab ju majas olema!!!111

Ma arvan et me kõik oleme endalt viimasel ajal küsinud, mis Putinil viga on? On ta ikka normaalne? No mitte nii, eluliselt, aga pigem viimaste Ukraina sündmuste taustal.   Ma nüüd ei anna pead, et vastan õieti, aga vähemalt käin enda meelest loogilise seletuse välja. Vastan ka kohe võimalikule küsimusele saalist – ei, mulle pole keegi kunagi öelnud, et ma olen analüütik, jah täitsa ise otsustasin et olen.   Millega siis Putin hakkama sai?

Lühidalt öeldes annekteeris ta osa teise suveräänse riigi territooriumist ning väga suure tõenäosusega hakkab seda läbi mittelegitiimse referendumi oma riigiga liitma. Okupant ühesõnaga. Peale selle tuleks veel ära märkida kas tahtlik või tingituna ebakompetentsusest väga läbinähtav sekkumine Ukraina siseasjadesse nii enne Maidani kui selle ajal. Kas me sellist FSB-d tahtsimegi? Vastutavad töötajad kaotavad juba silmnähtavalt oma ametialast professionaalsust, ma peaks mainima. Kui nõuka ajal sigatses KGB isegi väga stiilselt, siis tema praegune mantlipärija on kuidagi ennast kordama hakanud ning filigraanselt tehnikalt üle läinud tahumatule kirvetööle. Ma ei tea kas see räme ja avalik Janukovitšiga manipuleerimine (telefonikõned Putinile EL-i esindajatega läbirääkimiste ajal, Janukovitši hilisem varjamine ning absurdiminutid pressiteadete näol) oligi mõeldud avalikkusele demonstreerimiseks, igatahes tolknevad Vova kõrvad kogu selle Maidani fassaadi tagant väga silmnähtavalt välja. Pole küll teab mis eriteenistuste spets, aga nii ikka ei tohiks mu meelest. Mingi kord võiks ju majas olla.

Kuid siiski, siiski?

Kuid miks see kõik toimub? Kas sellel on mingi varjatud mõte, või on tegu lihtsalt vananeva alfaisase kapriisidega?   Heidame kõigepealt pilgu Krimmi olukorrale. Mida annaks Krimmi liitmine Venemaaga Putinile?   Kõigepealt tuleb arvestada karmi reaalsusega.

Krimmil puudub oma joogivee allikas. 80% mageveest saabub Krimmi Dneprist Põhja-Krimmi kanali kaudu, mille kogupikkus on ligikaudu 400 kilomeetrit. Krimmil on ka endal 23 veehoidlat (kokku 399,5 kuupmeetrit), millest jätkuks  umbes kuuks ajaks.

Krimmil puudub oma elektrienergia allikas. 90% elektrienergiast saabub “mandriosast” kas Perekopi kitsuse või Tšongari poolsaare kaudu.

Krimmil puudub maismaaühendus Venemaaga. Krimm ei ole ennast äramajandav üksus, Ukrainas hoiti teda elujõulisena vaid dotatsioonide abil. Nii moodustavad 65% kohalikust eelarvest dotatsioonid.

Krimm on Ukraina kõige kriminogeensem piirkond. Praegune Krimmi nn. kuberner on kriminaal ja sealjuures veel oluliselt hullem kui seda oli Janukovitš. Kui Janukovitši jamad võis veel kuidagi kirjutada tema nooruse arvele, siis Krimmi parlamendi spiiker Vladimir Konstantinov (vene kodakondsusega kusjuures) sigatseb stabiilselt. Pealegi mis puudutab Janukovitsit siis  ütleb Aasia vanasõna – arvatakse küll, et vanus ja tarkus saabuvad koos, kuid kahjuks saabub vanus tihti üksinda. Ning Krimm on üldse liiga omapärane koht isegi Ukraina jaoks. Nimelt eksisteerib seal alkodotatsioon. Janukovitši sõbrameeste alkoholitehas sai riiklikku abi oma toodangu konkurentsi tõstmiseks. See nagu sümboliseerib ja üldse.

Konstantinov vaatab meid nukralt, kuid samal ajal karmilt ja nõudlikult

Konstantinov vaatab meid nukralt, kuid samal ajal karmilt ja nõudlikult

 

Krimm suutis enam – vähem genereerida sissetulekut vaid turismilt. Kui vaatame statistikat, siis eelmise aasta jooksul käis Krimmis puhkamas 5 890 000 turisti, kellest ligikaudu 4 miljonit olid Ukrainast. Seega välisturismi osakaal ei olnud just eriti suur. Peame arvestama ka seda, et paljud nii Venemaa kui Ukraina turistid harrastavad nn. metsikut puhkust. See tähendab tullakse kohale ja üüritakse mingiks ajaks kohalikelt kas maja, korter või tuba, just nii nagu rahakott lubab. Ka see on kohalikele elanikele päris heaks lisasissetulekuks. Muuseas, hiljuti võttis Vene Riigiduuma vastu seaduse, mis ei luba enam sellist turistide majutamist. Juhul kui Krimm tõesti Venemaa osaks saab, siis vaevalt et selline seadus kohalikke just rõõmustab.   Tõesti, 60% Krimmi elanikest identifitseerivad ennast venelastena. Hetkel on vist ainus ametlik uurimus, mis käsitles kohalike elanike eelistusi läbi viidud 2010 – 2012 aastatel Research & Branding Group -i poolt ÜRO Arenguprogrammi esinduse jaoks. Selle tulemusena selgus, et 40-50 protsenti näeksid Krimmi meelsasti Venemaa osana, ligi 40 protsenti vastanutest tunneb Venemaa vastu sümpaatiat ning veidi alla poole Krimmi elanikest pole rahul autonoomia ulatusega, mis oli antud poolsaarele. Seega Krimmis oleks tõesti nagu Venemaaga ühinemise tendents olemas. Kuigi kuulu järgi peale roheliste mehikeste Krimmi ilmumist on see oluliselt langema hakanud. Muidugi arvestades korralikku infosulgu, mis Krimmi on tekitatud, on midagi kindlat raske öelda.

Niisiis, oletame et Putin liidabki Krimmi Venemaaga. Ilmselt liidabki, sest otsus selle kohta on juba Riigiduumas vastu võetud, iseasi mis sellest kõigest pikemas perspektiivis saab.   Arvutame nüüd natuke. Krimmi pensionäride arv on 560 000 inimest. Keskmine pension on 1400 grivnat ehk umbes 150 $. Venemaa keskmine pension on 11 000 rubla ehk umbes 300 $. See tähendab venelaste pension on kaks korda suurem kui Krimmis ja Krimmi penskaritele on vaja aastas lisaks miljard dollarit. Võtame nüüd Krimmi eelarve. Krimmi elanike arv ilma Sevastoopolita on 2.4 miljonit inimest see tähendab kaks korda suurem kui näiteks Jaroslavli oblasti elanike arv. Jaroslavli oblasti eelarve on 50 miljardit rubla. Jaroslavli oblasti võtsin kui keskelt läbi keskmise Venemaa rajooni, sest vaevalt et keegi hakkab Krimmi inimestele mingit Moskva keskmist elatustaset genereerima. Aga Jaroslavl peaks nii enam vähem olema. Seega peaks Krimmi eelarve olema 100 miljardit rubla. Vahe maksavad kinni venelased, sest ärgem unustagem, et Krimm on doteeritav regioon ja mingit majandusimet sealt oodata ei maksa. See tähendab et eelmisele miljardile USD-ile lisandub veel kaks. Seega läheb Krimm Moskvale maksma 3 miljardit USD-i aastas. Tšetšeenia kulutab iga aasta 1.5 miljardit rubla, seega on Krimm täpselt kaks korda kallim. Teadmiseks niipalju, et Tšetšeeniat toetatakse keskvõimude poolt erilise hoolega. Nimelt jõudis Putinile mingi hetk pärale, et jõuga ta habemikest terroristidest/vabadusvõitlejatest lahti ei saa, ning sisuliselt on tal vaja kohalikud ära osta. Ainult tänu vene rahale püsib ametis Ramzan Kadõrov, kes siis vastuteenena aeg ajalt ja vahelduva eduga mägedes habemikke taga ajab ja korda loob.   Selge on see, et kõik maksab kinni vene rahvas. No iseenesest Krimm on lihtsalt üks lisakulu, mis on küll ebameeldiv kuid kui rahvas on valmis püksirihma pingutama, siis miks mitte. Igasugu avaliku sektori palgatõusud, pensioni tõstmised ja regioonide arengutoetused tuleb küll ära unustada.

Pealegi eelpool olev matemaatika oli ratsionaalne. Ma ei arvestanud siia hulka varastamishimulisi Krimmi ametnikke. Koos nende ühiste jõupingutustega võib summa veelgi suureneda. Ma ei tea kui tõsiselt võtta Putini projekti maismaasilla ehitamisest Krimmi, kuid kui see on tõsi, siis tuleb kulutusi veelgi suuremaks arvata.

Kui Krimmi millegagi võrrelda, siis näiteks Abhaasiaga. Ka selle ala hõivamisel rakendas Putin mindit analoogset skeemi nagu Ukraina puhul. Kuid esiteks ei liitnud ta Abhaasiat otseselt Venemaaga ning teiseks läksid grusiinid tünga õnge nii et lust vaadata. Ka maailma üldsus ei reageerinud nii valuliselt kui praegu. Misasi see Abhaasia praegu on, ei saagi aru. Nagu Vabariik, nagu okupeeritud autonoomia ja nagu iseseisev riik korraga. Kuid küsimus pole hetkel selles. Nii näiteks toetas Moskva eelmine aasta tunnustamata Abhaasia Vabariiki 3 miljardi dollariga. Ka Abhaasia majandus sõltus paljuski turismist, kuna näiteks vene inimeste seas oli see hinnatud puhkekoht. Osalt soodsa hinnapoliitika, osalt nõukaaegse nostalgia pärast. Hilisemal uurimisel selgus, et 500 milli on kuskile kadunud. Kohalikud asjapulgad ütlesid selle peale, et keegi pole midagi varastanud, lihtsalt vahendid on ära kasutatud ebaefektiivselt. Vahest on ikakgi kasulik lugeda “Economics for dummies”, õpib palju uusi sõnu igaks elujuhtumiks. Pealegi oleks võinud palju hullem ka ju olla.

Igatahes on Moskva sunnitud Krimmile kulutama 2-3% oma eelarvest, koos igasugu vargustega ma julgeks selleks summaks pakkuda isegi 5%. (Arvestus järgmine – Sotši olümpia pidi minema maksma umbes 24 miljardit, aga reaalselt läks umbes 50).

Enne mainisin, et Krimm on lihtsalt lisakulu. Kuid kas ta siis tegelikult ka on? Äkki on asi oluliselt dramaatilisem kui esmapilgul paistab? Kas Venemaa ikkagi saab endale sellist kulu lubada?

Vaatame Venemaa majanduslikku olukorda. Kõigepealt pean mainima muidugi 3. märtsi rubla ja Vene aktsiaturu langust. See oli reaktsioon Vene vägede sisseviimisele Krimmi. Putin küll üritas seletada, et Vene vägesid seal ei ole ning varustuse võib igaüks ise poest osta. Samas aga turgu ei peta. Aktsiad on üldse minu meelest parim viis maailma asjade taipamiseks. Igal ajal on sadu analüütikuid ja kümneid tuhandeid erinevaid arvamusi. Seda miskipärast ei arvestata, et inimene võib rääkida/kirjutada üht ja mõelda teist. Aktsiad aga ei peta. Aktsia hind ei näita inimese arvamust, vaid tema tegevust juba vastuvõetud siseotsuse põhjal. Kuivõrd investorid Vova juttu tõsiselt võtsid, näitasid sündmused valuuta- ja aktsiaturul. Nii langes rubla rekordiliselt madalale võrreldes USD-i ja EUR-iga, lüües sel päeval kõiki rekordeid. Rubla kurss langes dollari suhtes 40 -le ja euro suhtes valuutavahetuspunktides isegi 55-le rublale euro eest. Viimane kord oli rubla nii odav 2009 aastal. Venemaa Keskpank raiskas rubla kursi stabiliseerimisele ühe päevaga 10% oma reservist. Vene aktsiaturg aga kaotas päevas 5-7%. Putini isikliku äriühingu Gazpromi aktsia aga odavnes sel päeval isegi 11% võrra. Arvestame ka sellega, et eelmise aasta jooksul kaotas Gazpromi aktsia hinnas isegi 30%. Miks, selle juurde ma veel tulen.

Iseenesest pole selles ju ka midagi hullu. Turgudel ikka toimub mingi liikumine. Karu äigab käpaga alla ja härg lööb sarvega üles ja kõik muu selline. Pealegi paljud riigid (nagu näiteks Euroliit) annaks palju oma valuuta odavnemise eest. Selge on ju see, et oluliselt kasulikum on toota odava valuutaga riigis nind eksportida hiljem kaup kallima valuutaga riiki. Kuid see kehtib vaid normaalse riigi suhtes. Venemaa seda kahjuks ei ole. Nii ei tooda Venemaa peale nafta ja gaasi suht midagi mida mõni teine riik impordiartiklina tõsiselt võtaks. Igatahes ei moodusta muud ekspordiartiklid eelarve täitumise koha pealt mingit tõsiseltvõetavat komponenti. Pole just midagi eriti roosilist?

Ja võtke arvesse, et siinkohal ei olnud tegu mingite sanktsioonidega. Sanktsioonid alles tulevad.

Mis hakkaks toimuma, kui Venemaa saab endale sanktsioonid kaela

Mis hakkaks toimuma, kui Venemaa saab endale sanktsioonid kaela

 

Ning minu poolt kirjeldatud sündmused on vaadeldud vaid lühiperspektiivis. Pika perspektiivi analüüs aga mõjub veel masendavamalt. Nimelt said nüüd ka inertsed suurkorporatsioonid aru, et Venemaaga ei ole mõtet asju ajada. Isegi enamus vene analüütikuid Putini tsensuuri karmi pilgu all teatavad, et Venemaa majandus stagneerub ning oleks hädasti vaja uusi investeeringuid. Nüüd võib juba enam – vähem kindel olla et neid ei tule. Vähe sellest, isegi vene enda kapital hakkab üha rohkem piiri taha põgenema vaatamata hiljutistele offshore seadustele.

Võib ennustada et lähima paari aasta perspektiivis kaotab Venemaa kuni 20% gaasi ja 25% nafta ekspordis, sealhulgas ka igasuguse võime kedagi nende toodete hindadega mõjustada. Kui rubla edaspidi odavneb muutub üha raskemaks osta sisse välismaist kõrgtehnoloogiat (90 % kõrgtehnoloogiat tuleb USA-st ja 45 % masinaid ja seadmeid Saksamaalt). Venemaa tehniline mahajäämus on aga arenenud riikidest niigi vähemalt 30 aastat. Kui nüüd veel kaasnevad sanktsioonid, muutub aga Venemaa olukord hoopistükkis raskeks. Ilmselt peab ta lähenema enam Hiinaga ning ostma kõik vajaliku sealt. Seega on Hiinale majandussanktsioonid Venemaa vastu isegi kasulikud. Sealjuures eitab Hiina ametlikult Nertšinski rahulepingut ning pretendeerib ligemale 1,7 miljonile ruutkilomeetrile Venemaa territooriumist. Siiani pole asja väga tuliseks aetud, kuid nüüd paistab, et see hetk on aastakümnete võrra ligemale nihkunud.

Sisuliselt ei saa Venemaa majandus ilma lääne impordita normaalselt eksisteerida. Isegi see, mida justkui nagu Venemaal toodetakse sõltub nii ehk naa lääne toorainest. Nii näiteks kasutatakse 64% Venemaal toodetud ravimites import komponente. Ka see vähene olmeelektroonika mida Venemaa toodab kasutab kõik Taiwainilt pärit elemente. Tihtipeale pole see majanduslikult mõtekas, kuid vajalik tööstuslikult arenenud maa illusiooni loomiseks.

Väike elementaarne näide. Täna alustas Venemaa majandussõda Poola ja Leedu vastu. Nimelt keeldutakse sealt sisse ostmast seapekki, mida kasutab põhiliselt Kaliningradis asuv vene vorstitööstus. Ametlik põhjus on justkui nagu Poola ja Leedu toodetest leitud aafrika katku pisik. Selge on see, et nii üritab Venemaa karistada Ukrainale toetust avaldanud riike. Kuid selgub, et just sellest kahest riigist ostab Venemaa sisse põhilise osa vorsti komponentidest. Tööstusliku peki kilo maksis veel eelmine nädal 40 rubla kilo eest, nüüd aga 240 rubla ja isegi selle hinna eest pole seda saada. Kaliningradi lihakombinaadi töölised on saadetud sundpuhkusele ning kui lähiajal tarneid ei taastata, jääb Venemaa ilma vorstita. Kuna Putin on nimetanud NSVL-i lagunemist suurimaks maailmaajaloo tragöödiaks, siis on see esimene sammuke selle riigi miljöö taaselustamiseks. Seal polnud ka vorsti saada.

Ja mis siis?

Selleks, et proovida mõista võimalikke Putini salamõtteid peame endale selgeks tegema veel ühe väga olulise komponendi. Selleks on nafta ja gaasi hind. Kuna Venemaa eelarve täitub peaaegu eranditult vaid nende kahe tooraine müügist, on see antud juhul väga oluline.

Olete midagi kuulnud kildgaasist ja gaasirevolutsioonist? Kui ei ole, seletan paari sõnaga. Kildgaas muutus aktuaalseks seoses tehnika arenguga. Selle gaasi olemasolust teati juba ammu, kuid tolleaegse tehnikaga polnud võimalik seda kaevandada. Nüüd aga on USA-s ilmunud juba niivõrd arenenud kildgaasi kaevandamise tehnika, mis muudab selle tööstusliku tootmise tasuvaks. Mida see tähendab? Aga loomulikult seda, et on murtud klassikaliste gaasitootjate monopol. Lisaks sellele gaasi hind langeb. Nii USA-l kui Kanadal on olemas vajalikud teadmised ja tehnikad, et muutuda ise gaasi tarnijateks. Isegi mere kaudu imporditud gaas tuleb Euroopas odavam kui Venemaa analoog. Loomulikult on Venemaa sellest teadlik, ning üritanud viimased aastad edutult sellega võidelda. Loomulikult oli see täielik fail. Mingit majanduslikku või sõjalist mõju ei suuda Venemaa ei USA-le ega Kanadale avaldada. Ainuke asi, mida ta teha sai oli rõhuda ohule, mida kildgaasi kaevandamine looduskeskkonnale avaldab. Mis siin salata, kahjulik on see tõesti, kuid mitte midagi hullu, kui asja targalt ajada. Pealegi kasutavad kildgaasi tarnijad selliseid piirkondi, mis on inimtühjad ning otseselt ökosüsteemile laastavalt ei mõju. Nii ütleb juba enamus Euroopa kliente lahti Gazpromiga sõlmitud gaasitarne lepingutest ning sõlmivad uusi USA ja Kanadaga. Viimase aja suursündmus oli Saksa gaasikompanii E.On, kes saatis Gazpromi pikalt. Ning see tendents süveneb. See ongi üks põhjustest miks Gazpromi aktsia viimane aeg langeb.

Kusjuures Venemaa ei saa sinna mitte midagi teha. See omakorda tähendab, et Venemaa peab varsti pea kõigist gaasituludest suu puhtaks pühkima. Hiina näiteks nende käest nii ehk naa gaasi ei osta, kuna see on liialt kallis.

Miks siis Venemaa ise ei saa kildgaasi toota? Esiteks, on selleks vaja arenenud tehnoloogiaid. USA neid ei müü ja ise neid Venemaa varastatud eksemplaride põhjal toota ei oska.

Teiseks on kildgaas küll enam levinud kui maagaas, kuid igalpool teda ei leidu. Venemaa on sellest resursist ilma jäänud. Küll aga leidub seda suures koguses nii Poolas kui isegi Eestis. Käivad kõlakad, et Rail Baltica on loodud just selleks, et tulevikus Eestisse rajatava kildgaasi maardla tooteid Euroopasse vedada. Raske öelda, kuivõrd see on tõsi ja kuivõrd paranoia. Kui tõsi, siis on see Eestile küll halb uudis. Kui suurte avarustega Kanada või USA loodus veel elab üle palju vett tarbiva tööstuse, siis Eestit tabab küll totaalne jama.  Aga suht vara on halama hakata, vaja on lihtsalt valvel olla.

Kildgaasi leiukohad

Kildgaasi leiukohad

Teiseks komponendiks on nafta. Olete midagi kuulnud Iraani sanktsioonide tühistamise kohta? See tähendab, et märtsis – aprillis sellel aastal taastab Iraan oma naftatarned. See aga toob kaasa naftahinna languse. Tegelikult nende Iraani sanktsioonidega on üks suur segapundar, ma pole isegi eriti aru saanud mis ja miks seal tomub. Kui lugeda Kremlimeelseid allikaid peab sealne kontingent seda oma võiduks. Suht jabura mula hulgas leidub vihjeid, et Venemaa üritas käivitada Iraaniga programmi “nafta kaupade vastu”. Kus Venemaa oleks saanud hakata vaatamata sanktsioonidele ostma Iraani naftat ja seda edasi müüma. Usa saanud sellest haisu ninna ning tühistanud need sanktsioonid. Kusjuures ametlikult pole ei USA, Iraan ega Venemaa sündmuste tagamaid kuidagi kajastanud. Netiavarustes on väljas ainult üks fakt – Iraani embargo tühistatakse. Peale selle veel hunnik ebamääraseid vihjeid kuidas Iraani ametlikud esindajad on kohtunud USA ja Venemaa ametlike esindajatega ning eriti USA-ga saanud mingile kokkuleppele. Kui äkki kellelgi pädevamal lugejal on selle kohta rohkem infot, oleksin väga tänulik kui ta sellest mulle märku annaks. Mul on karvane tunne, et praegune jama Ukrainaga on otseselt nende läbirääkimistega seotud. Fakt on aga see et nafta hind hakkab varsti langema. Parematel aegadel on see püsinud 150 USD-i juures barreli eest. Viimane aeg aga langenud 107 USD-ini. Mõelge nüüd ise, isegi sellise languse juures on Venemaa külmutanud terve rea eelarvest finantseeritud sotsiaal- ja tervishoiu alaseid toetuspakette. Iraani nafta turule ilmumise peale ennustatakse aga naftabarreli hinna langemist kuni 50 USD-ini. Kui nafta hind väheneb 30% siis laekumised Venemaa eelarvesse vähenevad 40%. 50 USD-i barreli eest maksis aga nafta viimane kord president Jeltsini ajal, kui Venemaa oli omadega sügavalt persses.

My back is full of calluses from my psycho analysis.

Kujutage end nüüd ette Putinina. Langege masendusse. Langege veel sügavamale masendusse. Ja nüüd küsige endalt – aga milleks mul veel seda Ukraina jama ja ravusvahelisi sanktsioone vaja on?

Mõelge ise, Vova pani hunniku plekki ja ropult aega magama OM-i korraldamisele ja nagu mingi positiivse kuvandi loomiseks Venemaast. Nüüd raiskas ta oma mõju- ja usalduskrediidi lühikese aja jooksul ja jätkab püüdlikult seda tegevust.

Ukraina probleemi lääneriigid nii ei jäta. Ukraina, Venemaa, Usa ja Suurbritannia allkirjastasid Budapešti memorandumi, kus Ukrainale tagatakse territoriaalne terviklikkus vastutasuna tema tuumarelvast loobumisele. Nüüd rikub Venemaa seda jälgil kombel. Kui nimetatud aktsioon karistamata läbi läheb, rikub see kõik rahvusvahelise õiguse aluseid. Suurriigid ei saa seda nii jätta ning mingil kujul sanktsioonid järgnevad. Ma pakun et päris tõsisel kujul.

Venemaal ei ole selles küsimuses liitlasi. Hiina on siiani väga ümmarguse jutuga välja tulnud ning tundub, et ta püüab kogu selle jama juures hoida normaalseid suhteid kõigi osapooltega. Eks tal ole omad huvid mängus.

Isegi Kasahstan ja Valgevene on Venemaast eemaldunud. Härra Nazarbajev on üldse kuidagi mõtlik ja luristab nukralt nina. Ta vist kahtlustab midagi. On ju Kasahstanis sisuliselt sama seis, mis Ukrainas. Põhja – Kasahstan on enamuses venelastega asustatud ning riik ise loodud üsna suvalisel, pliiatsiga kaardi peal joonte vedamise meetodil Stalini poolt. Võtab mõtlema.

Sisuliselt on Venemaa tõmmanud kriipsu peale oma Euraasia Liidule. Ka Tolliliit muutub väikestviisi küsitavaks.   Venemaa on kulutanud rämedalt pappi sellele, et luua ukrainlastest muljet kui fašistidest ja natsionalistidest. Kusjuures see propa toimib ainult Venemaal.

Oma kergelt öeldes kummalise tegutsemisega on Putin konsolideerinud Ukraina rahva, lükanud Ukraina kiiresti NATO ja EL suunas ning ühtlasi kujundanud Ukrainale Läänes märtri oreooli. Minu kogu lugupidamise juures ukrainlastesse ma küll väidaks, et ise nad sellega hakkama poleks saanud.

Lisaks sellele, kui Vova tõesti Krimmi endale võtab, teeb ta samuti ukrainlastele omamoodi teene. Viia reforme läbi selle Krimmis elutseva sovokikarjaga on ikka suhtkoht keerukas. Ma leian et Krimm hakkab nii ehk naa aasta viie pärast tagasi kippuma.

 

Miks selline asi toimub?   Üritan anda vastuse.

Mul on isegi kaks varianti. Esimene – Putin on idioot. Teine, Putin ei ole idioot.

Kui Putin tõesti on idioot, anaalne kloun ja lihtsalt väike nilbe mehike, siis polegi enam midagi eriti arutada. See on pigem kliiniline küsimus ja aitab siin ainult sanitaarlask peldiku taga. Kuidas ta siis selleni võis jõuda? No iseenesest on muidugi palju variante. Ka kallis Leonid Brežnev oli noorena naistemees, naljahammas ja südamlik inimene. Mis temast pika valitsemisaja lõpuks sai, teame me kõik. Võim muudab inimesed imelikuks. Äkki Putin ise ka usub, et Lumine Nigeeria on Impeerium ja maailmajõud? Äkki ta tõesti solvus selle peale, et ukrainlased ei taha temaga sõbrustada? Võib olla jah. Äkki ta lihtsalt keeras ära, kui tema poliitilised intriigid Ukraina liitmiseks haledalt läbi kukkusid ja kogu maailm ta üle ilgub. Pealegi ei tohi unustada ka onu Freud-i õpetusi. Sest noh, ega ilma asjata Vova nostalgitse NSVL-i teemadel. Rohi oli siis rohelisem, taevas sinisem ja tema erektsioonivõime oli veel alles. Proua Kabajeva on aga kuum ja lõunamaine ning peale selle veel sportlane ka. Ma ei kujuta ette et olles abielus organitest pärit tegelasega julgeks Alina vasakul käia, mis tal muud üle jääb kui Vovat peetida. Ei no ma ei vihja siin millelegi, aga igatahes kui Voval veel vana naine oli siis ta selliseid trikke ei teinud.

Teine variant. Mis ei välista esimest. Putja võib olla viimane degeneraat, kuid ometi peaks ju tal olema vähemalt üks pädev nõunik, kes ämbri asemel vahest ka nõu annab. Kuna Kremlis on teada, et nafta ja gaasi hind varsti langeb, siis tuleb selleks ette valmistuda. Väline sündmuste mõjutamine ei tööta. Sisemine veel küll.

Sest kuigi Putini meeskond ei ole sellised ossid nagu oli Janukovitši tiim, ei ole nad ka ilma rahata ustavad. Et nagu mismõttes me seda tsirkust siin teinud oleme, kui pappi ka enam ei tule? Paljud kannatavad autoritaarset korda vaid stabiilsuse pärast. Majanduslangus toob kiirelt kaasa ka elukvaliteedi languse. Ja tavainimesel pole see Venemaal ka praegu just kiita. Selleks on vaja välisvaenlast. Siis saab Kisseljov telekast kisada, et Putin on endiselt Rahva Isa ja teeb kõik inimeste heaks, aga näete ise, judobandeeralased sanktsioneerivad meid, me peame kokku hoidma, kõik koos püksirihma pingutama, lõuad pidama ja edasi teenima. Ilmselt mingi aeg see isegi töötaks. Võib olla isegi päris kaua, nõukaaegne kogemus on ju alles. Meenutagem kasvõi tüürimees Mao Zedongi. Ka tema korraldas kultuurirevolutsiooni kui tundis, et noored tegijad tahavad teda peldikusse visata ( Deng Xiaopingi tsitaat parteikoosolekult “Kui sa juba tund aega istud vetsus, ja saad aru et sittumine välja ei tule, siis oleks hea ukse taha mitte järjekorda tekitada ja ise ära minna”. Selle lendlause eest tegi onu Deng viis aastat hiina koonduslaagris prääksuga kükke. Ellu jäi ta puhtalt vaid tänu ohjeldamatule soovile Maod vihastada). Sellepärast ma ei usugi, et Vova mingit kolmandat ja viimast maailmasõda valla päästa üritab. Ma pigem loodan, et ta piirdub Krimmi annekteerimisega. Krimmi liitmine lennutas ta reitingu taevastesse kõrgustesse. Raha on Voval niigi roppu moodi, jäi üle veel ainult põliste vene alade liitjana ajalukku minna. Tema elektroraat, bioloogiline ja geneetiline sovokkidest prügi, jumaldab teda nüüd aastat kolm vähemalt. Ja selliseid on kahjuks Venemaal 70% elanikest. 30% muidugi on šokis nagu kogu muu maailm, kuid nemad seal jällegi midagi ei otsusta.

 

Hääl sügavusest, vatnik justkui nagu hoiatab meid

Hääl sügavusest, vatnik justkui nagu hoiatab meid

Share

18 kommentaari Kas tõesti?

 • Kulutasin asjata aega möla lugemisele

  Mis selle kirjutise mõte oli? Minumeeles on selles debiilsust omajagu ja üldiselt päris eestlane kirjutab “perses”, mitte “persses” – selle lõigus kus heietused Jeltsini teemal. Mina eesti kodakondsena (vist eelmise põlve Ukraina!!! juurtega) tahaksin veelkord küsida – mis on selle ja sarnaste kirjatükkide mõte mis kirja pandud röövkapitalismi ka ilmselt ise harrastavate vantide poolt? Kas mõte on selles, et kapitalismus ja “demokraatia” peaks olema ülemaailmne? Kas niimoodi nagu USA demokraatia? Kas demokraatia (ja kui mainida veel okupatsiooni) on erandina Venemaa puhul just nii nagu kirja pandud aga näit. USA anastamisretked lähis-ida riikidesse on igati OK? Kas ikka on?
  Ausalt, mind (ja tean palju samal arvamusel lähedasi) niisugused kirjutised ei kõiguta arvamuse osas – ei saa lähtuda, et ühele lubame ja teisele mitte. Mina näit. olen 100% vastu ka USA anastus ja vägistamisretkedele Iraaki ja mujale, mida nad seal teevad? Kas julged sina siin lükata ümber tõestatud juhtumid kus need “head” jänkipersed lähis idas lihtinimesi ja noorukeid/lapsi on vägistanud ja peresid tapnud selle “sõjaretke” varjus – kas see on õige? Ja see mis Venemaa Ukrainas teeb ei ole? See kui püüab hoida ära olukorra mis laseks riigivara ärastada ja käputäiel kogu riigi elanikkonna turjal überrikkuse omastada? Kas niiviisi siis õigem?

  • Su arvamus pole arusaadav

   Esimesele kommenteerijale: Kirjutad, et ei saanud kirjutisest aru ja seejärel kukud järsku jahvatama USA “vägistamisretkedest”, valest demokraatiast ja millest veel. Kuidas need on seotud asjaga?
   Parem oleks kirjutada ausalt välja, et jagad Venemaa ametlikku mõtteviisi ja seetõttu sind see kirjutis vihastab. Muidugi lolli jama sellest, kuidas USA sõjaväelased massiliselt iraagi noorukeid/lapsi vägistavad, poleks siia mõtet kirjutada. Seda legendi toodab justnimelt Venemaa propaganda-aparaat, mujal maailmas – mitte USA-s vaid mujal maailmas sellist infot ei levi. Isegi iraaklased ise süüdistavad USA-d tapmistes ja sajas muus surmapatus, küll aga mitte massilises vägistamistelaines.
   Seda ei saa öelda Venemaa kohta, kes rõõmsalt röökis eile Donetskis Ukrainat pooldavate meeste aadressil “pidaraz, pidaraz” ja “nakolenije”. Me muidugi oleme kursis ka sellega, mida Nõukogude Venemaa väed korraldasid II maailmasõja kahel viimasel aastal kõikjal väljaspool Venemaad. Need sajad tuhanded ja miljonid vägistatud ja suures osas tapetud tsiviilelanikud on võtnud venemeelsetelt igaveseks õiguse sel teemal üldse sõna võtta.
   Ja see jutt, kuidas Venemaa tormas Ukrainale appi riigivara ärastamisele kätt ette panema, see on täiesti omaette tase kanapimeduses. Ma isegi ei räägi Janukovitshist ja tema aparaadist, kes suutsid tekitada Ukraina riigieelarvesse 50 miljardi dollarilise augu (!), selline summa justnimelt on riigieelarvest sõna otseses mõttes puudu. Peaks olema, aga pole! Rääkimata kadudest riigi ressurssides, mida lihtsalt pole veel auditeeritud. Näiteks Ukraina armeesüsteem on sisuliselt laiali tassitud. Seda kõike on toetatud Moskvast, kus Putin üsna ilmselgelt on Venemaa jõukaim inimene. Sisuliselt kuulub talle kogu riigivara.
   Mul pole selle peale muud öelda kui seda, et ainult idioot tuleb siia veergu sellist mäda tootma ja püüdma siin Putini argumentidega inimesi mõistusele kutsuda. Sellise retoorikaga võib Donetski või Harkovi turplatsil karjuda, mõistlike inimeste läheduses ei ole sellist jama lihtsalt mõttekas ajada. See raiskab kõikide aega ja tähelepanu.

   • Viktor von Traktor

    võiks nagu rahulikumalt võtta kui inimene ei saanud aru ja küsis küsimusi.seleta siis oma seisukohta fuqin viisakalt. aita inimest. no kui ei olnud sinuga nõus , mis siis teha nüüd ? või on ta nüüd automaatselt venku, kesik või mõjuagent ? tahad rongi peale panna ? möla oli tõesti palju , mis puudutab kirjutist ennast. ja paljud olulised momendid olid ka seekord välja jätnud .nüüd on selge , et meelega. parem jätnud mõned eneserahuldust tekitavad vaimuvälgutesed välja ja rääkinud asjast. no ei olnud objektiivne.

 • wormwood

  Lahe artikkel (ehk kohati pisut liiga optimistlik), aitäh kokku võtmast!

 • Puuks

  Tundub et tuleb asjaga aega kulutada et arvamusest aru saada.. Sa paned teemast ju taiesti mooda, till

 • raix

  esimesele kommenteerijale: pole mõtet tatti pritsides teise arvamusavaldust maha teha kui endal kitsas maailmapilt ja kesine huumorimeel.
  Miks kitsas – sest isegi inimesed on väga harva põhimõttekindlad…riikidest rääkides. Põhimõttekindlus tähendab teatud huvidest loobimist nö. no matter what…samas huvid, mis on riigil põhinevad rahval, kes on valinud mingid inimesed seda riiki juhtima. Olles riigi juhtimises üdini põhimõttekindel viiks see vähemal määral riigi isolatsiooni…halvimal juhul riigi kadumiseni. Huumorimeele koha pealt….artikli puhul tuleks teada tiba ka kultuurilist taust !

 • wudat

  Hakkasin kopima lõike mis on nonsense aga neid oleks liiga palju tulnud… tõni välja parimad:
  LIKE WUT… selline “kokkuvõte” siis.

  **See tähendab et eelmisele miljardile USD-ile lisandub veel kaks. Seega läheb Krimm Moskvale maksma 3 miljardit USD-i aastas. Tšetšeenia kulutab iga aasta 1.5 miljardit rubla, seega on Krimm täpselt kaks korda kallim.
  **Igatahes on Moskva sunnitud Krimmile kulutama 2-3% oma eelarvest, koos igasugu vargustega ma julgeks selleks summaks pakkuda isegi 5%.
  **Venemaa tehniline mahajäämus on aga arenenud riikidest niigi vähemalt 30 aastat.

 • Mad

  Esimesele kommenteerijale: Eestlane ütleb ja kirjutab justnimelt ‘persses’, mitte perses. Vähemalt koolis käinud inimene teeb seda niimoodi. Olen nõus raixi väitega esimese kommenteerija nigela võitu maailmapildist ning kui psühholoogia poole pealt läheneda, siis kritiseerib ta tegelikult iseenda kirja pandud arvamust.
  Postituse autor on kirjutanud teksti analüüsi põhimõttel ja ma ei saa aru, millega esimene kommenteerija nõus ei ole – faktidega, arvamusega, analüüsiga!?

 • TT

  “Teiseks on kildgaas küll enam levinud kui maagaas, kuid igalpool teda ei leidu. Venemaa on sellest resursist ilma jäänud” – vale: http://www.eia.gov/analysis/studies/worldshalegas/images/fig1map_large.jpg

 • Taavi

  TT, ane nüüd püksirihm kildagaasimaardla ja peamiste tarbijate vahele – üsna mitu auku jääb… Kuigi vähemalt ühe auguvahe võrra vähem, kui kõige rammusamad naftaalad Siberi kättesaamatumas nurgas.

  Rääkimata sellest, et tänane Venemaa pole võimeline tootma vajalikku tehnikat selle kättesaamiseks nii, et kogu planeedikuuendikku täis ei pasandataks. Mis muidugi kuidagimoodi ei välista idiootsuse elluviimist juhul, kui esimene väljapakutud variant Vova seisundist (et ongi idioot) õigeks osutub. Mis tähendab meile peatseid kannatusi…

 • Janar

  Kohati liiga optimistlik,aga üpris huvitav kirjatükk.

 • annes

  planeedi kuuendiku osas paluksin endale teadvustada, et see on nõukogude propaganda klassikaline näide.
  tegelik väljend oleks pidanud olema — kahekümne ühendik.

  http://syytekyynlad.blogspot.com/2012/12/kuuendik-kogu-planeedist.html

  “Usalda, aga kontrolli.” — J.V. Stalin

 • annes

  vastuseks esimesele kommentaatorile:

  väga hea, et sa üritasid mõista.

  võtaksin lühidalt kokku — Putinistid on omadega hullemas seisus, kui Iraak pärast Kuveidi okupeerimist.

  • ants

   Tegelikult ongi, nagu senine ajalugu näitab, normaalsel inimesel võimatu aru saada diktaatori sisemaailmast ja ettevõtmistest. Selles mõttes ei ole Putin mingi erand. Tavaliselt neid nende eluajal võetaksegi kui hulle ja peale surma kui kurjategijaid, mispuhul esimene variant on oraste pealt ennustamine aga viimane – tagantjärele tarkus.Akki oleks kasulikum teistpidi võtta, et eluajal kurjategijatena ja pärast surma – kerge huumoriga.

 • Jossif

  Samas võib Putin loota paari välksõjaga nafta hinda tõsta ja taas pappi teenima hakata?

 • Margus

  Väga hästi kokku võetud artikkel!

 • indrek

  Tõesti väga head lood. Olen kõik põnevusega läbi lugenud ja soovin igati edu, jõudu ja tahet jätkata. Ära kuula neid kes maha üritavad midagi teha, jätka samas vaimus.

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>